2023's 64th CARY BAND DAY Results
Thank you to all who participated, performed, judged, and volunteered to make Cary Band Day a success.
4A / 5A / 6A Grand Champion - Panther Creek
4A / 5A / 6A Reserve Champion - Green Level
1A / 2A / 3A Grand Champion - Middle Creek
1A / 2A / 3A Reserve Champion - Northwood
Overall Class Awards
Class 1A
1st Place - Wheatmore
2nd Place - Greene Central
3rd Place - Fike
Class 2A
1st Place - David W. Butler
2nd Place - C.E. Jordan
3rd Place - Sanderson
Class 3A
1st Place - Middle Creek
2nd Place - Northwood
3rd Place - Wake Forest
Class 4A
1st Place - East Lincoln
2nd Place - Millbrook
3rd Place - Willow Spring
Class 5A
1st Place - Corinth Holders
2nd Place - Green Hope
3rd Place - Enloe
Class 6A
1st Place - Panther Creek
2nd Place - Green Level
3rd Place - Ardrey Kell
Drum Major Awards
Class 1A
1st Place - Fike
2nd Place - Wheatmore
3rd Place - Greene Central
Class 2A
1st Place - Clayton
2nd Place - David W. Butler
3rd Place - Sanderson
Class 3A
1st Place - Wake Forest
2nd Place - Middle Creek
3rd Place - Chapel Hill
Class 4A
1st Place - East Lincoln
2nd Place - Willow Spring
3rd Place - South Brunswick
Class 5A
1st Place - Athens Drive
2nd Place - Corinth Holders
3rd Place - Enloe
Class 6A
1st Place - Ardrey Kell
2nd Place - Panther Creek
3rd Place - Green Level
Percussion Awards
Class 1A
1st Place - Wheatmore
2nd Place - Greene Central
3rd Place - Wake Christian Academy
Class 2A
1st Place - David W. Butler
2nd Place - Sanderson
3rd Place - C.E. Jordan
Class 3A
1st Place - Middle Creek
2nd Place - Southern Nash
3rd Place - Northwood
Class 4A
1st Place - East Lincoln
2nd Place - Millbrook
3rd Place - Willow Spring
Class 5A
1st Place - Enloe
2nd Place - Green Hope
3rd Place - Corinth Holders
Class 6A
1st Place - Panther Creek
2nd Place - Ardrey Kell
3rd Place - Green Level
Color Guard Awards
Class 1A
1st Place - Wheatmore
2nd Place - Franklinton
3rd Place - Fike
Class 2A
1st Place - David W. Butler
2nd Place - Sanderson
3rd Place - Clayton
Class 3A
1st Place - Middle Creek
2nd Place - Wake Forest
3rd Place - Northwood
Class 4A
1st Place - East Lincoln
2nd Place - Millbrook
3rd Place - Willow Spring
Class 5A
1st Place - Corinth Holders
2nd Place - Green Hope
3rd Place - Enloe
Class 6A
1st Place - Green Level
2nd Place - Ardrey Kell
3rd Place - Panther Creek
Visual Caption Awards
Class 1A
1st Place - Wheatmore
2nd Place - Franklinton
3rd Place - Fike
Class 2A
1st Place - David W. Butler
2nd Place - Clayton
3rd Place - Sanderson
Class 3A
1st Place - Wake Forest
2nd Place - Middle Creek
3rd Place - Northwood
Class 4A
1st Place - East Lincoln
2nd Place - Millbrook
3rd Place - Willow Spring
Class 5A
1st Place - Corinth Holders
2nd Place - Green Hope
3rd Place - Enloe
Class 6A
1st Place - Green Level
2nd Place - Panther Creek
3rd Place - Ardrey Kell
General Effect Caption Awards
Class 1A
1st Place - Wheatmore
2nd Place - Greene Central
3rd Place - Fike
Class 2A
1st Place - C.E. Jordan
2nd Place - David W. Butler
3rd Place - Sanderson
Class 3A
1st Place - Middle Creek
2nd Place - Northwood
3rd Place - Wake Forest
Class 4A
1st Place - East Lincoln
2nd Place - Millbrook
3rd Place - Willow Spring
Class 5A
1st Place - Corinth Holders
2nd Place - Green Hope
3rd Place - Enloe
Class 6A
1st Place - Panther Creek
2nd Place - Green Level
3rd Place - Ardrey Kell
Music Caption Awards
Class 1A
1st Place - Greene Central
2nd Place - Wheatmore
3rd Place - Fike
Class 2A
1st Place - David W. Butler
2nd Place - C.E. Jordan
3rd Place - Sanderson
Class 3A
1st Place - Middle Creek
2nd Place - Northwood
3rd Place - Wake Forest
Class 4A
1st Place - East Lincoln
2nd Place - Millbrook
3rd Place - Willow Spring
Class 5A
1st Place - Corinth Holders
2nd Place - Athens Drive
3rd Place - Green Hope
Class 6A
1st Place - Green Level
2nd Place - Panther Creek
3rd Place - Ardrey Kell
Best Pit Crew
Class 1A - Fike
Class 2A - Sanderson
Class 3A - Wake Forest
Class 4A - Willow Springs
Class 5A - Enloe High School
Class 6A - Not Awarded